• USDTRY.
  7.79111
  2841
 • GBPTRY.
  10.08224
  6154
 • EURTRY.
  9.12862
  3602
 • ISE100
  1146.15
  200
 • APPLE
  113.19
  1
 • AMAZON
  3127.45
  45
 • BTCUSD
  10613.9
  39
 • GAUTRY.
  474.34
  50

Borsa Nedir?

Borsa Nedir?

Borsa nedir sorusu özellikle son zamanlarda pasif gelir yaratmak isteyen kişiler için oldukça fazla merak edilen bir konu başlığı olmuş durumda. Borsa genellikle herkesin hayatında en az bir kere duymuş olduğu bir kelime olsa da genellikle hakkında edinilen bilgiler eksik veya yanlış. Bu yanlışların en başında “borsada oynamak” deyimi geliyor. Borsa asla bir şans oyunu veya kumar değildir. Tamamen analizlere dayanan hakkında bilgi sahibi olunmadan ya da bir yatırım uzmanı tarafından bilgi edinmeden işlem yapılmaması gereken bir platformdur. 

Borsa kelime anlamıyla aracı kurumlar sayesinde alıcı ve satıcı kişilerin bir araya geldiği ve gerekli işlemleri yaptığı platformdur. Ülkemizde borsa işlemleri Borsa İstanbul kapmasında yapılmaktadır. Borsa üzerinden hisse senetleri, tahviller gibi kalemler üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirirsiniz. Borsaya girmek ve işlem yapmak kolay olsa da borsada işlem yapmadan önce gerekli bilgi birikimine sahip olmalısınız. Borsada alıcı ve satıcı arasında gerçekleştirilen işlemlerin yüz yüze yapılma zorunluluğu yoktur yani online ortamda işlemler gerçekleştirilebilir. 

Borsa Nedir?

Borsada Yatırım Yapmak

Borsada işlem hisse senedi alıp satan kişilerin borsaya yönelme genellikle kendilerine bir finansal özgürlük yaratmak amacıyla gerçekleşiyor. Gelir arttırmak için birçok pasif gelir kaynağı oluşturma metodu mevcut borsa da bunlar arasında kendine yer bulmakta. Tabi ki her yatırım kaleminde olduğu gibi borsada yatırım yapmak da kendi içinde belli başlı riskler taşıyor. Özellikle hızlı ve çok fazla para kazanmak üzere yapılan bilinçsiz yatırımlar yatırımcısını zarara uğratıp borsadan soğumasına neden olabiliyor. 

Borsada işlem yapmayı düşünen kişilerin ekonomik hayatı takip etmesi, finansal süreçleri değerlendirme kabiliyeti olması veya yatırım uzmanları tarafından bilgi almış olması gerekiyor. Borsada yapmış olduğunuz araştırmaların temeli fiyatların ne zaman düşüp ne zaman yükseleceğini anlamaya yönelik gerçekleştirilmelidir. Borsa her ülkenin kendi ekonomisi için büyük önem taşır ve belirleyici yol oynar. Borsada işlemler temel analiz ve teknik analiz gibi detaylı analizler sonucu gerçekleştirilir. Bu analizler sayesinde yatırımcıların taleplerine uygun olup olmayan hisse senetleri belirlenir. Unutulmamalıdır ki her yatırım aracı gibi borsanında belli başları riskleri mevcuttur.