• USDTRY.
  7.79111
  2841
 • GBPTRY.
  10.08224
  6154
 • EURTRY.
  9.12862
  3602
 • ISE100
  1146.15
  200
 • APPLE
  113.19
  1
 • AMAZON
  3127.45
  45
 • BTCUSD
  10613.9
  39
 • GAUTRY.
  474.34
  50

Borsada Anlık Veri Değişimleri Neye Göre Olur?

Borsada Anlık Veri Değişimleri Neye Göre Olur?

Borsada anlık veri değişimleri neye göre olur? Bu sorunun birden fazla cevabı vardır. Öncellikle  borsa, devlet denetimi altında bono, tahvil, hisse senedi, emtia gibi yatırım araçlarının alım-satım işlemlerinin yapıldığı piyasalardır. Bu teşkilatlanmış pazarda işlem yapmak isteyenlerin yatırım araçlarının fiyat değişimlerini yani anlık veri değişimlerini takip etmesi gerekmektedir. 

Borsada Anlık Veri Değişimleri 

Dünyada neredeyse her ülkenin  kendi borsası bulunmaktadır. Bu borsalarda işleyiş şekilleri genel olarak aynı olsa da bazen farklılıklar söz konusu olabiliyor. Bu yüzden öncelikle   anlık veri değişimlerini iyi analiz etmek istiyorsanız yatırım yapacağınız o piyasanın özelliklerini  iyi bilmeniz gerekmektedir. 

Borsa  Fiyat Değişimleri

Borsada işlem gören yatırım araçları sabit bir fiyattan işlem görmez. Sürekli olarak değişen bir yapıya sahiptir. Bu   anlık veri değişimleri neye göre belirlenir hakkında genel bir bilgi vermek gerekirse;

 • Borsada fiyatların değişim sebeplerinden biri tahvil, bono, döviz, emtia gibi yatırım araçlarının alım-satımı yani arz talebiyle yakından ilgilidir. Yani bu yatırım araçlarının alım-satım miktarı piyasa  değerini belirler. Borsada işlem yapmak isteyenlerin arz-talep unsurlarının takibini iyi yapması gerekmektedir. Arz-talep dengesini etkileyen durumların yani ekonomik değişimlerin  iyi bilinmesi ve analiz edilmesi gerekmektedir. Bu da borsa gündemi ve günlük haber takipleriyle mümkün olacaktır.

Borsada Anlık Veri Değişimleri Neye Göre Olur?
 • Borsada işlem yapan şirketlerin de fiyatlar üzerinde etkisi bulunmaktadır. Bilindiği gibi borsada en çok hisse senedi işlem görmektedir. Bu fazla ilgi piyasa fiyatlarını dalgalandırmaktadır. Talebi artan hisse senetlerin değeri yükselirken azalan hisse senetlerinin ise piyasa değeri düşmektedir. Hisse senedi   şirketlerin mali durumu,  projeleri, faaliyet gösterdiği sektör gibi birçok durumdan etkilenmektedir. Bu durumda karlı bir yatırım yapmak  isteyen kişilerin hisse senedinin ne olduğunu tam olarak bilmesi ve hangi durumlardan etkilendiğini iyi analiz etmesi gerekmektedir.
 • Merkez bankalarının uyguladığı politikalarında borsa üzerinde etkisi vardır. Merkez bankasının yaptığı düzenlemeler, aldığı  kararlar borsada işlem gören başta döviz olmak üzere tüm yatırım araçlarını doğrudan etkiler. Bu yüzden borsada işlem yapmak isteyen yatırımcıların merkez bankasının açıklamalarını iyi takip etmesi gerekmektedir.
 • Ülke ekonomisinin ve siyasi atmosferinde borsa üzerinde bir etkisi vardır. Eğer bir ülkenin siyasi yapısında ve ekonomisinde istikrarsızlıklar mevcutsa borsada bu durumdan olumsuz etkilenecektir.

Yukarıda bahsettiğimiz bu durumların ve daha fazlasının borsayı olumlu-olumsuz etkileri vardır. Bu yüzden borsada işlem yapmak isteyen yatırımcıların bu aktörleri bilmesi ve takibini yapması gerekmektedir.