• USDTRY.
  7.79111
  2841
 • GBPTRY.
  10.08224
  6154
 • EURTRY.
  9.12862
  3602
 • ISE100
  1146.15
  200
 • APPLE
  113.19
  1
 • AMAZON
  3127.45
  45
 • BTCUSD
  10613.9
  39
 • GAUTRY.
  474.34
  50

Borsada Karlı Yatırımlar Nasıl Belirlenir

Borsada Karlı Yatırımlar Nasıl Belirlenir

Borsada karlı yatırımlar nasıl belirlenir şeklinde sorularla beraber, birçok kişi elinde mevcut olan paralarını borsada şirket hisseleri alarak değerlendirmek ve geleceğe yatırım yapmak istemektedir. 

Her şeyden önce borsa hakkında genel bilgi sahibi olmak ve borsa araçlarının ve dinamiklerinin bilinmesi oldukça mühimdir. Zira yapılacak hatalı adımlar büyük bir risk almış olmakla beraber elindeki mevcut paraların kaybedilmesine de sebebiyet verebilecektir.

Borsa Nedir

Kısaca bahsetmek gerekirse borsa aracı bir kurumdur ve bu kurum alıcı ve satıcıları bir araya getirmektedir. Borsa alt gruplarına değinecek olursak;

Hisse Senedi

Şirketlerin belli bir bölümünü halka arz ederek, bu arz sonucu hisseyi alacak kişilerin ortaklıklarını bildiren değerli evraklara verilen isimdir.

Borsada karlı yatırımlar nasıl belirlenir

Bono

Bono her ne kadar hisse senedine benzese de, vade özelliklerinin 60 günden az, 360 günden fazla olmamasıyla hisse senetlerinden ayrılmaktadırlar.  Şirket veya kurumsal firmalar tarafından çıkarılan bonoları yatırımcılar belirlenen vade süreleri içerisinde sabit ya da değişken faiz oranlarında kredi olarak alırlar.

Ayrıca borsanın alt dalları olan tahvil ve voip (vadeli işlem ve opsiyon piyasası) de mevcuttur.

Teknolojinin gelişip dijital bankacılığın da gelmesiyle borsa işlemleri gerekli banka hesaplarıyla kolaylıkla yapılabilmektedir. Peki borsada işlem nasıl yapılır sorusuna değinecek olursak. Bankalar geliştirip çıkardıkları uygulamalarla öncelikle bir yatırım hesabı açılması gerekmektedir. Bu uygulamaların içerisinde şirket hisselerinin fiyatları, işlem miktarları, işlem hacimleri, günlük, aylık, senelik hatta şirketin borsaya giriş yaptığı zamana kadar olan grafiklerine ulaşmak mümkün olacaktır. 

Borsada Karlı Yatırım

Borsaya girmek isteyenler, haliyle yatırım yaptıkları hissenin yükseleceğini düşündüğü hisselere yatırım yapmak istemektedirler. Yaptıkları yatırımları belirli zaman periyotlarında takip ederek, durumuna göre kısa, orta ve uzun vadeli yatırımcı durumunda olmaktadırlar. Borsada kar etmek için yatırım yapmadan önce yatırım yapılacak şirketleri iyice araştırıp durumlarını gözetmek gerekir. Zira şirketin gidişatı doğrudan ya da kısmen dolayısıyla hisse senetlerine yansıyacaktır. Bu faktörler için gündem de oldukça önemlidir. Örneğin pandemi sürecinde endüstriyel sanayi alanlarında işler durgunlaşma evresine girecekken, hızlı tüketim sektöründeki firmaların hisseleri bunlara nazaran ya daha az değer kaybedecek ya da tüketimin artması düşünülmesiyle daha da yükselecektir. 

Yatırım yapılacak şirketin geçmiş ve gelecek haberlerini takip etmek oldukça önemlidir.

FinansBey