• USDTRY.
  7.79111
  2841
 • GBPTRY.
  10.08224
  6154
 • EURTRY.
  9.12862
  3602
 • ISE100
  1146.15
  200
 • APPLE
  113.19
  1
 • AMAZON
  3127.45
  45
 • BTCUSD
  10613.9
  39
 • GAUTRY.
  474.34
  50

Borsadan Nasıl Çıkış Yapılır?

Borsadan Nasıl Çıkış Yapılır?

Borsadan nasıl çıkış yapılır sorusu yatırımcıların en çok merak ettikleri konulardan birisidir. Borsada çıkış yapmak demek yatırımcının elinde bulunan hisse senedini başka bir yatırımcıya satarak karşılığında o hisse senedinin bedelini alması demektir. Borsada tüm alım ve satım işlemleri bankalar ve diğer aracı finans şirketleri aracılığıyla dijital ortamlarda yapılmaktadır. Bir yatırımcı elinde bulunan hisse senetlerini farklı bir yatırımcıya sattığında bunun bedeli olan meblağ 2 iş günü boyunca Takasbank’ta saklanır. 2 iş günü geçtikten sonra satıştan elde edilen meblağ yatırımcının hesabına geçer ve yatırımcı borsadan tamamen çıkmış olur.

Borsa Nedir?

Tarım devriminden sonraki süreçte insanlık sürekli olarak ihtiyacından fazla olan mal varlıklarının değerlerini nasıl koruyacaklarını ve bu mal varlıkları ile nasıl daha fazla kazanç elde ederek geleceklerini teminat altına alabileceklerini planlamaya çalışmıştır. 

Borsa ise insanların bu eğilimlerinin neticesinde ortaya çıkmıştır. Diğer yatırım türlerine göre risk iştahı fazla olan borsa, kabaca alıcı ve satıcıların bir araya geldikleri pazar olarak tanımlanabilir. Ancak pazar denildiğinde kafamızda oluşan imgelerden farklı olarak borsada fiziki bir varlık alınıp satılmamaktadır. Borsa üzerinden işlem yapan yatırımcılar çoğu zaman ülkede faaliyet gösteren bir şirketin hisse senetlerini satın alarak o şirkete ortak olmaktadırlar.

Borsadan nasıl çıkış yapılır

Borsada Nasıl İşlem Yapılır?

Yatırımcıların doğrudan borsada işlem gören şirketlere ait hisse senetlerini alıp satmaları mümkün değildir. Yatırımcıların Borsa İstanbul‘da işlem yapabilmesi için mutlaka bir bankada ya da aracı bir finans şirketinde yatırım hesabı açmaları gerekmektedir. Hangi bankaların ve özel finans şirketlerinin borsada işlem yapmak isteyen yatırımcılara aracılık edebileceği ise Borsa İstanbul ve SPK’nın internet sitelerinde mevcuttur. Bankalarda ve diğer finans şirketlerinde genel kurallar dahilinde farklı komisyon ve işlem ücreti bedelleri bulunmakta olup yatırımcıların aracı kurum seçerken bunlara dikkat ederek sağlıklı bir kıyaslama yapması önemlidir.

Borsa İstanbul‘da verilen alış ve satış emirlerinin tamamı dijital ortamlarda ve aracı şirketler aracılığıyla gerçekleştirilir. Serbest piyasa ekonomisine göre belirlenen hisse senetleri fiyatlarındaki dalgalanma yatırımcıların kar ve zararlarını temsil etmektedir. 

Örneğin elinde 100 TL meblağında parası olan bir yatırımcı, X firmasının 10 TL değerindeki  hisse senetlerinden 10 adet satın alabilir. Dijital ortamda ve aracı kurum vasıtasıyla yapılan bu satın alma işleminden sonra X firmasının hisse senedi değerleri 15 TL’ye çıkarsa yatırımcımızın elinde bulunan 10 adet hisse senedinin parasal karşılığı da 150 TL olur. Yani yatırımcımız başlangıçtaki 100 TL’sini %50 arttırarak 150 TL’ye çıkarmayı başarmıştır. Bu noktada yatırımcımız borsadan çıkmak istemesi halinde elinde bulunan X firmasına ait 10 adet hisse senedini satışa çıkarır ve başka bir yatırımcının bu hisse senetlerini satın almasını bekler. Yukarıda da belirttiğimiz gibi borsa, alıcı ve satıcının buluştuğu bir pazardır. Bu sebeple yatırımcımızın borsadan çıkabilmesi için mutlaka farklı bir yatırımcının bu hisse senetlerini satın alması gerekmektedir.