• USDTRY.
  7.79111
  2841
 • GBPTRY.
  10.08224
  6154
 • EURTRY.
  9.12862
  3602
 • ISE100
  1146.15
  200
 • APPLE
  113.19
  1
 • AMAZON
  3127.45
  45
 • BTCUSD
  10613.9
  39
 • GAUTRY.
  474.34
  50

Borsaya Nasıl Giriş Yapılır?

Borsaya Nasıl Giriş Yapılır?

Borsaya nasıl giriş yapılır sorusunun cevabını öğrenmek için en bilinen birkaç ipucunu takip etmek gerekir. Hisse senetlerine yatırım yapmak önce korkutucu ve zor gibi görebilir. Ama borsanın işleyişini kavramak hem size karlı yatırımların kapısını açabilir hem de yatırımlarınızdan keyif almanıza neden olabilir. 
İşte borsaya nasıl gireceğinize dair altı ipucu. 
 

1) Bir Uzmana Danışın 

Hisse senetleri ve borsa ile ilgili hiçbir bilgi ve deneyiminiz yoksa ilk olarak bir profesyonelden bilgi almakla işe başlamanız gerekir.
Profesyonel bir hisse senedi yöneticisi ile konuşmak, bilmek isteyeceğiniz her şeyi hızlandırmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, borsa uzmanı ile çalışmak para kaybetme riskinizi azaltacaktır. 
 

2) Ortak Dili Anlayın 


İnsanların yatırım yapmak için korkmalarının temel nedenlerinden biri de dilden kaynaklanır. Borsaya girdiğiniz zaman çok fazla ekonomik ve mesleki terimlerle karşı karşıya kalırsınız. Bu dili ilk başta anlayamamak insanı korkutabilir. Ancak şimdilik, çeşitli hisse senetleri ve piyasalar arasındaki farkı öğrenmeye çalışmakla başlamak yeterlidir.
 

3) Adi ve İmtiyazlı Hisse Senetleri 


Yatırım dünyasında iki ana stok türü vardır tercih edilen ve yaygın. Birincisi, standart bir hissedarın sahip olduğu, ancak oy haklarını içermediği mülkiyeti ile birlikte gelir. Bununla birlikte, sabit bir ödeme ile gelme avantajına sahiptir. Genellikle bu, işletmelerin çalışanlara sunduğu stok türüdür. Buna karşılık, hisse senetleri hem mülkiyet hem de oy haklarına sahiptir. Adi hisse senetleri genellikle yatırımcıların daha fazla katılımını gerektirir ve biraz daha risk almayı gerektirir. 


 

Borsaya Nasıl Giriş Yapılır?

4) Küçük İlk Yatırımlar Yapın 


İlk başladığınızda, borsaya olan güveninizi ve portföyünüzü oluşturmak için küçük yatırımlar yapmanız daha makuldür. Birden fazla işletmeye birkaç küçük yatırımla başlamak, büyük miktarda para riske atmadan piyasayı ilk elden öğrenme fırsatı verir. 
 

5) Uzaklaşmaktan Korkmayın


Yatırım herkesin yapabileceği bir iş değildir ve bu gayet normaldir. Çok fazla para kaybediyorsanız, zor bir noktadayken çekip gitmekten korkmayın. Geri dönmek istediğinizde pazar hala burada olacak. 
 

6) Güncel Olayları Takip Edin


Bir hisse senedinin fiyatının yalnızca satıştan daha fazlasını esas aldığını unutmayın. Küresel olaylar, doğal afetler ve hatta siyasi skandallar piyasadaki dalgalanmaları etkiler. Yatırım dünyasına ısınmak için kendinize biraz zaman tanıyın ve kimsenin uzman olarak bu işe başlamadığını unutmayın.