• USDTRY.
  7.79111
  2841
 • GBPTRY.
  10.08224
  6154
 • EURTRY.
  9.12862
  3602
 • ISE100
  1146.15
  200
 • APPLE
  113.19
  1
 • AMAZON
  3127.45
  45
 • BTCUSD
  10613.9
  39
 • GAUTRY.
  474.34
  50

Dolar Göstergeleri “İkinci Dalga” Endişesiyle Yükselişe Geçti

Dolar Göstergeleri “İkinci Dalga” Endişesiyle Yükselişe Geçti

Dolar göstergeleri “ikinci dalga” endişesiyle yükselişe geçti. Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel korona virüs enfeksiyonunun ikinci dalga ile geri dönüş yapacağı endişesi derinleşmeye başladı. Bu endişenin artışı ile dolar, G-10 paralarının birçoğu karşısında yükselmeye başladı. Yen yükseldi. ABD Hazine tahvilleri de ralli yaptı. 

Finansal piyasalarda Şubat-Nisan dönemi itibariyle korona salgını nedeniyle ekonomiler durma noktasına gelmiş, Haziran’ın başlangıcı ile birlikte de çarklar yeniden dönmeye başlayarak piyasaların hareketlenmesine, ekonomin canlanmasına sebep olmuştur. Son günlerde borsa gündeminde en çok dikkat çekenlerden biri de dolar artışı olmakta.

Tokyo, Pekin ve 20’den daha fazla ABD şehrinde ortaya çıkan yeni vakaların hızla artışıyla beraber pandemide yeni bir virüs güçlenmesi yaşanması, karantina döneminin tekrar başlayacağı endişesinden kaynaklanan riskten kaçış nedeniyle, Emtia ihracatçısı ülkelerin Avustralya Doları gibi para birimleri de dolar karşısında değer kaybeden para birimlerine öncülük etti. 

Dolar Seyri Ne Durumda?

Dolar/TL paritesi güne 6.82 seviyelerinde başladı. Salgının ikinci dalga etkisine maruz kalabileceğine dair artan endişelerle küresel piyasalarda hareketlilik olmasına, daha çok satışa neden oluyor. Bugün Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak olan merkezi yönetim bütçe dengesine dair istatistikler, piyasaların takibinde olduğu önemle verilerden. 

Dolar/TL tarafında Mayıs ayı başında gelinen 7.2690 seviyesindeki tarihi zirve sonrasında başlayan düşüşle 6.7’in altına kadar sürmüş, sonrasında da kur bir süredir 6.7-6.8 bandında dalgalanmaya devam etmektedir. Zaman içinde bu bant seviyesi aşağı yönlü ve dolar artışı ile yukarı yönlü seyretse de kalıcı olan bir yön değişiminden bahsetmek henüz mümkün değildir. 

Dolar/TL paritesi, ekonomilerin yeniden açılışı ile oluşan iyimserlik ile son iki haftada görülen belirgin küresel risk iştahının artması, geçen haftanın son günleri itibarıyla ikinci dalga tehlikesinden etkilenmiş ve bu tehlike karşısında yerini sıkı bir baskıya bırakmıştır.

Geçen hafta 6.85’in üstüne çıkan dolar, küresel piyasalarda risk iştahının sona ermesiyle, Dolar/TL paritesinin yukarı yönlü baskısıyla haftaya başladı. Kur bir süreliğine 6.8545’e kadar yükseliş gösterdi ancak bu seviyede kalıcılık seyredemedi.

Bu Pazarteside hafta başında borsaların açılışında dolar kendisi 6.83 seviyesinde gösterdi. İlerleyen saat ve günlerde yaşanacak olan olaylar ve gelecek açıklamalara göre dolar artışı beklenmekte. Doların ne yönde seyredeceğini de ülkelerin yapacağı hamleler, pandeminin son durumu ve alınacak olan önlemler belirleyecek. 

Dolar Göstergeleri "İkinci Dalga" Endişesiyle Yükselişe Geçti

Doların Artışını Etkileyen Borsalar

Pekin’de şehrin en büyük sebze ve meyve pazarları kapatıldı ve yakında bulunan bir yerleşim noktası da karantinaya alındı. Pazarla bağlantısı bulunan kişilere yapılan testlerde onlarca kişinin test sonuçlarının pozitif olduğu öğrenildi. 

IG ASIA PTE’nin, piyasa stratejisti olan Jingyi Pan, ” Pekin gibi işleri iyiye giden, normal seyrine dönmeye başlayan yerlerde yeni vakaların artış göstermesi piyasalar için şok edici oldu. Dolar, ABD Hazine tahvilleri ile birlikte şu an için geleneksel güvenli varlık rolü oynuyor. Avustralya Doları gibi yükselmeye duyarlı para birimleri tarafından uzun pozisyonların kapatılması şaşırtıcı değil.” dedi. 

ABD Hazine tahvillerinin getiri eğrisi yataylaşmaya başladı. ABD’de 10 yıl vadesi bulunan hazine tahvillerinin faiz oranı 5 baz puan artışı ile %0.65 oldu. Bloomberg Dolar Spot Endeksi’nde %0.5 artış ile yükseliş üçüncü günde de devam etmekte. 

Avustralya Doları / ABD Doları paritesinde de %1.2 düşüş yaşanarak son durum 0.6786 oldu. Yeni Zelanda Doları / ABD Doları %0.9 düşüşle 0.6389 oldu. Asya’da bulunan tüccar kesime göre yen, bu ikinci dalga endişeleri ve riskten uzakta konumlanmış olan makro fonların alımları ile Euro ve Avustralya Doları karşısında yükselişini sürdürdü.