• USDTRY.
  7.79111
  2841
 • GBPTRY.
  10.08224
  6154
 • EURTRY.
  9.12862
  3602
 • ISE100
  1146.15
  200
 • APPLE
  113.19
  1
 • AMAZON
  3127.45
  45
 • BTCUSD
  10613.9
  39
 • GAUTRY.
  474.34
  50

Altında Yukarı Yönlü Hareketler Devam Ediyor

Altında Yukarı Yönlü Hareketler Devam Ediyor

Altında yukarı yönlü hareketler devam ediyor. Gram altın an itibari ile 378,7440 TL’den işlem görmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda gram altının 390,00 bandına yaklaşması altın yatırımcısını bir hayli sevindirirken, ani düşüşler hatta 360,00 bandına gerilemesi birçok yatırımcı için haftayı zarar ile kapatmasına neden oldu. Kısa bir aradan sonra piyasalar tekrar toparlanmaya başlaması ile birlikte 370,00 bandına çıkarak yukarı yönlü hareketlenmeye devam etti.

Altın alış ve satışlarında meydana gelen dalgalanmaların aslında birçok nedeni bulunmakta. Özellikle piyasa beklentisi, gelecek değer ve türev piyasalarında meydana gelen ikame etkisi gibi faktörler yatırım araçlarının ani çakılmasına veya sert çıkışlar oluşturmasına neden olmaktadır. Fakat geçtiğimiz haftalarda meydana gelen, güncel veriler ile altın piyasası beklentinin ters orantı oluşturması birçok yatırımcının daha temkinli davranmasına yol açtı.

Altın Güvenli Liman Olmaya Devam Edebilir Mi?

Gram altın fiyatlarında meydana gelen ani dalgalanmalar, diğer yatırım araçlarında meydana gelen değişmelere bağlı olarak tutulmuş olsa da ülke yatırımcıları açısından farklı özelliklere sahip olmasından kaynaklanmaktadır.  Altın her dönem kazandırır mantığı ile hareket eden bireyler, olası kriz beklentisinde veya olağan üstü durumlar çerçevesinde altına yöneldiği görülmektedir. Burada temel amaç yatırım yapmak değil, mevcut nakidin değerini korumak amacıyla gerçekleştirildiği görülmektedir.

Ülkemiz yatırım araçları içinde kullanılan döviz (USD) ve altın ilişkisi göz önüne alındığına, yatırımcılar açasından dövizin artık durağan bir hale gelmesi altının ise sürekli dalgalar halinde ilerlemesi birçok soruyu da beraberinde getirdi. Altına olan talebin artmasına bağlı olarak dolarizasyon hacminde azalma görünmesi bu durumun pandemi süreci ile ilgili olması hakkında bazı veriler sunmaktaydı. Fakat mevcut piyasa veri olarak alındığında altın güvenli liman olarak uzun bir süre daha kullanılmaya devam edecek gibi görünmekte.

Altında yukarı yönlü hareketler devam ediyor

Güncel Veriler İle Altında Direnç ve Destek Noktaları

Gram altın an itibari ile direnç noktasına doğru ilerlediği görülmekte. Altında direnç noktası veya grafik üzerinde herhangi bir yatırım aracının direnç noktası olarak adlandırılan nokta, genel fiyat seviyeleri ile aşamayacağı noktalar belirtilmektedir. Bu durum olağanüstü bir durum meydana gelmesi dâhilinde veya yatırımcının teknik verileri okuyarak ve anlayarak görülebilmektedir. Altında geçen haftalarda meydana gelen zirveyi görmesi durumu direnç noktasının kırılma noktaları ile gerçekleşmiş bir durumdur.

Destek noktası ise aşağı yönlü hareket halinde olan yatırım aracının mevcut fiyat düzeyini koruması amacıyla gerçekleştirilen işlemler olarak tanımlanmaktadır. Bu durum yatırım aracının dip oluşturmadan, en az zarar ile satılması şeklinde yorumlanmaktadır. Altında destek noktaları şu an itibari ile söz konusu değildir. Kısaca destek ve direnç noktaları, altının grafik üzerinde meydana getirmiş olduğu hareketlere bağlı olarak tepe ve dip noktalarından çizilmektedir. 

Altında Meydana Gelen Dalgalanmalar

Gram altın alış ve satışlarında meydana gelen ani karar verme sürecine bağlı olarak gerçekleşen dalgalanmalar bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Her yatırım aracında meydana gelen dalgalanmaların altında oluşabileceği beklenilir bir durum olarak ele alınmakta. Fakat fiyatlar genel seviyesinde; gerçekleşen fiyatın ortalama fiyatlardan uzaklaşması bu durumun yatırımcıları oldukça tedirgin ettiği görülmekte. Bu bağlamda altın volatilitesinin artmaya devam edeceği olası bir durum olarak değerlendirilmekte.

Altın volatilitesi piyasalarda verilen kararlara ya da ekonomi politikalarına göre sert bir şekilde karşılık verebilmektedir.  Bu bağlamda önümüzde ki haftalarda altın fiyatlar genel seviyesinde artışın devam etmesi ihtimaller arasında yer almaya devem etmektedir. Sebebi ise salgın sürecinin devam etmesine bağlı olarak alınan kararlar ve sonucunda meydana gelen faiz indirimler, gram altın üzerinde artışların devam edeceği yönünde oluşmaktadır.

Site: FinansBey