• USDTRY.
  7.79111
  2841
 • GBPTRY.
  10.08224
  6154
 • EURTRY.
  9.12862
  3602
 • ISE100
  1146.15
  200
 • APPLE
  113.19
  1
 • AMAZON
  3127.45
  45
 • BTCUSD
  10613.9
  39
 • GAUTRY.
  474.34
  50

Faiz Oranı Yüksek Olan Bankalar Hangileridir?

Faiz Oranı Yüksek Olan Bankalar Hangileridir?

Faiz oranı yüksek olan bankalar hangileridir sorusu yatırımcıların en çok merak ettiği konulardan biridir.  Paranızı yüksek faiz oranları veren bankalarda değerlendirmek isteyebilirsiniz. Son yılların en risksiz yatırım aracı mevduat hesaplarıdır. Mevduat hesabı aracını seçerek vadenin sonunda faiz kazancınızı alarak paranızı artırabilirsiniz. Piyasa şartlarına göre faiz oranları dalgalanmalar yaşayabilmektedir.Son güncellemelere göre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz oranlarını düşürdü. sermayelerini vadeli mevduat hesabına yatıran tüketiciler için kötü bir durum ortaya çıkarmıştır.

 32 günlük vadeli mevduat hesabına göre en yüksek faiz oranı veren bankalar sırasıyla yüzde 10.00  Burganbank,  yüzde 9.50 Alternatif Bank ve yüzde 9.00 ile Fibabanka üçüncü sırada yer almaktadır. Hesaplamalarınızı ve karşılaştırmalarınızı yaparak sizin için avantajlı olan faiz oranlarını seçip mevduat hesabınızı açabilirsiniz. Ayrıca dilediğiniz gibi paranızı yabancı mevduat olan USD ve Euro hesaplarına yatırabilirsiniz. Ancak yabancı mevduat hesapları TL hesaplarına uygulanan faiz oranından daha düşüktür. Bu yüzden mevduat hesabı açmadan önce bazı banka kelimelerini öğrenirseniz daha sağlıklı bir araştırma yapmış olursunuz.

Faiz Oranı Yüksek Olan Bankalar Hangileridir?

Vadeli Döviz Hesabı Nedir?

Yaptığımız birikimleri döviz cinsinden değerlendirmek isteyen kişilerin USD, Euro veya altın hesaplarını kullandığı bir mevduat türü ve yatırım kalemidir. Kişiler bu birikimlerini bankaya götürdüklerinde banka ile en başta anlaşılan vade süresi boyunca paralarını bankada tutarlar. Bankanın uyguladığı faiz oranı ile anlaşılan vade boyunca kişinin birikimine eklenir. Kişi vade süresi dolmadan parasını geri almak isteyebilir. Ancak geri alırken banka kurallar dahilin de anaparadan belli bir kesinti yaparak iade edebilir. Vadeli döviz hesabı açılabilmesi için bazı bankalar yatırılacak paranın belli bir miktarda olması gerekir. Ancak bu kural bankaya göre değişebilmektedir. Vadeli hesabı dilediğiniz bankanın şubesinden ya da internet bankacılığından açabilirsiniz. 

Vadesiz Döviz Hesabı Nedir?

Tüketici için bir tür saklama hesabı olan vadesiz döviz hesabı süresiz ve karşılıksız olarak bankalarda açılan hesaplardır. Döviz türünde havale yapmak istiyorsanız ya da hesabınızdan döviz çekip döviz yatırmak istiyorsanız dilediğiniz bankadan döviz hesabı açtırabilirsiniz. Eğer sürekli döviz üzerinden işlem yapıyorsanız döviz hesabınızdaki paranız kur da yaşanan dalgalanmalarda etkilenmez. Vadesiz döviz hesabında yalnız kişin parası banka denetiminde bulunur. Vadeli hesapta kişi vade bitmeden parasını çekemiyordu ama vadesiz hesapta kişi parasını dilediği zaman çekebiliyor. Ayrıca vadeli döviz hesabında kişilerden işlem ücreti alınırken, vadesiz döviz hesabında ödemelerini düzenli yapan kişilerden işlem ücreti alınmaz.