• USDTRY.
  7.79111
  2841
 • GBPTRY.
  10.08224
  6154
 • EURTRY.
  9.12862
  3602
 • ISE100
  1146.15
  200
 • APPLE
  113.19
  1
 • AMAZON
  3127.45
  45
 • BTCUSD
  10613.9
  39
 • GAUTRY.
  474.34
  50

Banka Kara Listesi Nedir

Banka Kara Listesi Nedir

 Banka kara listesi nedir? Bireylerin bankaya borçlanması ve borcunu düzenli bir şekilde ödememesi sonucu yasal takip sürecine alınmasıdır. Kredi kayıt büroları bireylerin bankalarla ilişkilerini kaydederler bu bilgilere dayanarak bireyler adına kredi sicili kaydederler.Bankalarla ilişkiden kasıt krediler, ödemeler, çekler, senetler vb. işlemlerdir. Yani bireylerin, borçlarının ödenmesi hususunun riskli olması sonucu özel olarak oluşturulmuş bir listeye alınmaları ve bundan sonraki süreçte tekrar kredi alabilme durumlarının engellenmesidir. Bundan dolayı ekonomi sektöründe kara liste, yasal takip altında olma durumuna eşittir. Yasal takip ise, bireylerin kredi borçlarını belli bir süre ödememeleri üzerine borçlarının yasal yollarla tahsil edilmesi durumudur.

Neden Kara Listeye Girilir?

Bireyler kredi kartlarından harcama yaptıklarında ya da daha önce çektikleri kredi borçlarını, belirlenen tarihlerde düzenli olarak bankalara yatırmalıdırlar. Ödemeleri yapmadıklarında ya da geciktirdiklerinde bireyler adına belirlenen kredi sicilleri zarara uğramakta ve bireylerin kredi notu azalmaktadır. 90 gün süresince borcun ödemesinin yapılmaması durumunda birey hakkında yasal takip süreci başlatılmaktadır. 90 günden sonra ödeme yapılsa bile borcu vaktinde ödememe durumu kredi siciline eklenir ve bu durum bireyin banka ve kredi konularında eksi puan almasına sebep olur. Hatta bireyin kara listeye alınmasıyla bankalardan kredi alamaması durumu gerçekleşir.

Banka Kara Listesi Nedir

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkabilmek için bireyin öncelikle bütün borçlarını ödemesi gerekmektedir. Borçlarını kapatmaması durumunda ise birey, kara listeden çıkamayacak ve kredi işlemlerinde hiçbir finansal kurumdan destek bulamayacaktır.

Borçlar ödendikten sonra borçlular, “borcun bulunmadığına ya da kalmadığına” dair bir kâğıt alıp kara listeden isimlerini silebilirler. Ancak bireyler, borçlarının tümünü ödedikten sonra önce kredi notlarını yükseltmeli bundan sonra ise bankalara düzenli olarak ödemelerini yatırabileceklerini ispatlamalıdırlar. Aksi durumda borçlu olan bireyler, kredi notları düşük olduğundan 5 yıllık bir sürenin ardından bile listeden çıkamayabilirler. Hatta bireyler 5 yıl sonra sicillerini temizleseler dahi bankalar bu bireylerin eski borçlarını ve ödememe durumlarını görüntüleyip kredi başvurularını kabul etmeyebilirler.

Kısaca bireylerin kara listeden çıkabilmelerinin iki yolu bulunmaktadır. Bu yollar:

 • Otomatik ödeme yönünde bir talimat vermeleri
 • Kredi almaları (Düşük limitli de olabilir)