• USDTRY.
  7.79111
  2841
 • GBPTRY.
  10.08224
  6154
 • EURTRY.
  9.12862
  3602
 • ISE100
  1146.15
  200
 • APPLE
  113.19
  1
 • AMAZON
  3127.45
  45
 • BTCUSD
  10613.9
  39
 • GAUTRY.
  474.34
  50

En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

En uygun konut kredisini veren bankalar yapılan son açıklamalara göre tüketicinin yaşadığı bu zor süreçten sonra kamu bankaları konut kredisindeki faiz oranlarını düşürerek ihtiyaç sahibi herkesin bir ev sahibi olabileceği bir imkan sundu. Konut kredisi, sıfır ya da kullanılmış konut alımlarının gerçek kişiler için finanse edilmesi amacıyla, satın alınacak gayrimenkulün ipoteği alınarak kullanılan kredilerdir. Amerika’da başlayan mortgage konut yasası ve ülkemizde de 2007’de çıkan bir yasayla bütün konut kredileri mortgage kapsamına dahil edilmiştir. Böylece kredi talep edenler aylık kira öder gibi 20 yıla kadar uzayan vadelerle ev sahibi olabilmektedir.

Ticari nitelik dışında satın alınan konutlar, bankalar tarafından teminat olarak alınır. Bu teminat ile banka, konutu kredi ödemesi bitene kadar kendi lehine ipotek eder. Konut kredisinin miktarı, konu olan konutun belirlenen değerinin %75’i kadardır. Ayrıca Türkiye’de uygulanan konut kredisi faizleri sabit olarak uygulanmaktadır. Bütün bu şartlar dahilinde en uygun konut kredisi veren bankalar genellikle ilk sıralarda kamu bankaları yer alıyor. 180 ay vade ile ilk sıralarda Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank yer alırken özel bankalardan QNB Finansbank ve Denizbank’ta onları takip etmektedir. Son güncellemelere göre kamu bankalarından Halkbank ve Vakıfbank sıfır konut kredisi için başvuruda faiz oranı 0.64, ikinci el konut kredisi faiz oranını 0.74 olarak belirlendi. Özel bankalardan biri olan Akbank konut kredisi faiz oranı 0.92 olarak açıkladı. Konut kredisi faiz oranı günlük değişimlere de uğrayabilmektedir. 

En Uygun Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Yaşanan pandemi sürecinde ekonomiyi canlandırmak ve orta gelir seviyesinde olan halkın mağdur edilmemesi için yeni konut kredisi paketleri açıklanmıştır. Üç kamu bankasının ortak açıklamasıyla piyasanın çok altındaki faiz oranları ile yeni bir paket hazırlandı. Düşük faiz oranları ile açıklanan pakete başvurabilmek için bazı konut kredisi şartları vardır. Kamu bankaları tarafından verilecek kredilerde 12 ay geç ödemeli ve 15 yıla kadar vade seçenekleri var. Fakat bu şartların dışında kişi başına düşen kredi miktarı düşürülmüştür. İstanbul, İzmir ve Ankara için 750 bin TL diğer şehirler için ise 500 bin TL’ye kadar kredi verilecek. Ayrıca başvurular bankaların şubelerinden ve %10’dan başlayan ve düşük\özkaynak peşinat oranı da kredi kullanımında uygulanacak. Bu yeni faiz oranlarına diğer özel bankalarında destek vereceği açıklanmıştır.